המעבר ל"מחשוב עננים" בתחום התקשורת

הקדמה

 

אז מה זה מחשוב עננים? מדוע הוא נחשב להבטחה הבאה של עולם ה- IT ? כיצד עולם הטלקום צפוי לקחת חלק בטרנד הזה? ננסה במאמר זה לשפוך מעט אור על עולם חדש ומעניין זה, שהופך את כל עולם ה- ICT על פניו. על החשיבות של מעבר ארגונים ועסקים למיקור חוץ בעולם ה- ICT , תוכלו לקרוא במידעון זה ב"דבר המנכ"ל".

 

כיום, סובלים ארגונים ועסקים רבים מהוצאות תקשורת גבוהות והוצאות תחזוקה, שו"ב (שליטה ובקרה) ואדמיניסטרציה בלתי סבירות, רק בגלל שהארגון \ העסק שלהם מבוזר על פני הארץ ו\או בעולם. למרות המיתון, הוצאות התקשורת של ארגונים ועסקים לא קטנו. להיפך, יש ארגונים שחוו גידול בהוצאות אלו, לרבות בשנת המיתון שעוברת על המשק. הגישות המתפתחות: שוק של מחשוב עננים, קוד פתוח בתקשורת – אסטריסק,  וירטואליזציה, מיקור חוץ – Hosted Services , SOA , ו – SaaS (Software as a Service ), שנמצאות בתחילת דרכן לפלטפורמות של הארגונים, תקלנה, ללא ספק, על מערכות הניהול, והעברת המידע בארגון מבוזר. זאת, משום שבכל הטכנולוגיות הללו, אין כל משמעות או חשיבות היכן יושבים [פיזית] השרתים, המרכזיות, מערכי האחסון, ההגנה והגיבוי, ומערכות התוכנה הארגוניות.

 

 

מהן העלויות למחשוב עננים?

העלויות של שירותי מיקור חוץ בתצורת מחשוב עננים תלויות, בראש וראשונה, בצרכים של הארגון. כוח מחשוב יעלה 12 סנט לשעה, ג’יגה-בייט של אחסון – 15 סנט, רוחב פס של ג’יגה בכתיבה לענן – 10 סנט וקריאה ממנו – 15 סנט. ללקוחות הרוצים שירותי ניהול של בסיסי נתונים, העלות תהיה 10 דולרים לג’יגה בייט, והשירותים יסופקו ע"י פלטפורמת SQL Azure . ניתן להשתמש בשירותי דוט-נט ( .Net ) וביישומים של צד ג’ תואמי מיקרוסופט, בעלות של 15 סנט ל- 100 אלף מסרי פעולה בתוספת רוחב הפס של הגישה. רמת השירות המובטחת ע"י מיקרוסופט והאינטגרטורים שלה תהיה 99.95% לזמינות הקישוריות והמחשוב ו- 99.9% למערכות האחסון. תוכנת שירות אוטומטית תנהל את בדיקת רמת העמידה של מיקרוסופט בהסכם השירות (SLA ). הלקוחות יכולים להתחבר לשירות בענן ציבורי או בענן פרטי כרצונם ולפי תקציבם. בדיקות ROI ראשוניות של חברות ייעוץ ואינטגרציה הראו, שניתן להוכיח כאן ROI ברור ומהיר.

 

מה זה מחשוב עננים?

המבט הבסיסי ביותר על התחום: מחשוב עננים, הינו האפשרות לקבל גישה למשאבי מחשוב (גם חומרה וגם תוכנה), שמסופקים על ידי צד שלישי דרך האינטרנט.

הדוגמא הטובה ביותר למודל מחשוב עננים, היא השירות שאנו מקבלים מרשת החשמל: מתחברים לשקע בקיר, מקבלים שירות עפ"י דרישה ומשלמים עפ"י הצריכה בפועל.

 

יותר ויותר ארגונים מבינים את היתרונות של מחשוב עננים: חיסכון במקום, בחשמל, בקירור ולא צריך  להשאיר עודפי מחשוב לזמני שיא ו/או חירום. הארגון מקבל את כל הדרוש לו מתי שהוא צריך, ומשלם רק עבור השימוש בפועל. אין צורך לדאוג לשום דבר הקשור בשרת (לא לחשמל, לא לקירור, גם לא לתחזוקה, לעדכונים, לאבטחת המידע או לגיבויים). את הכסף שהארגון חוסך, אפשר להשקיע בדברים החשובים באמת לארגון: מחקר ופיתוח, שיווק, לוגיסטיקה ועוד.

 

 

מדוע נכנסות חברות הטלקום לאספקת שירותי מחשוב עננים?

אספקת שירותים של מחשוב עננים מביאה לחברות הטלקום הזדמנות לנצל את ההשקעות האדירות שהן עשו במהלך השנים, בבניית תשתיות תקשורת רחבות פס ומערכי מחשוב גדולים, וכך לאפשר לגופים מסחריים לחסוך בעלויות התחזוקה ולהתחבר וליהנות מהמשאבים הללו. חברות הטלקום הן חברות עתירות מחשוב ומשאבי מחשוב. חברות הטלקום החלו לספק זה מכבר שירותי מיקור חוץ לעסקים וארגונים, למשל: IP-Centrex , שירותי Hosting , שירותי מידע, תקשורת נתונים, שירותי אבטחה, ושירותים רבים נוספים.

 

חברות הטלקום הגדולות לוטשות עיניים לעולם זה של אספקת שירותי מחשוב, מאחר שהוא מסומן על ידי מובילי שוק רבים כטרנד הבא של עולם המחשוב הארגוני. כך למשל, אמר לאחרונה מייקל דל, מייסד חברת Dell : "עכשיו מחשוב עננים הוא עסק של מאות מיליונים, בעוד כמה שנים הוא יהיה עסק של מיליארדי דולרים".

 

מחשוב עננים עשוי להיות מנוע צמיחה חשוב אף יותר לחברות הטלקום כדי להיחלץ ממיתון כלכלי. יותר ויותר ארגונים צפויים לחפש דרך לחסוך בעלויות ה- IT ולפנות למחשוב עננים כדרך להשגת חיסכון בהוצאות התקשורת והמחשוב שלהם. כניסה למתן שירותי ’מחשוב עננים’ מסתמנת כמנוע צמיחה חדש ומבטיח לחברות התקשורת.

 

מחשוב ענן בישראל

 

האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד מרכז חברות ישראליות רבות, שמפתחות או עושות שימוש בשירותי ענן, חברות, שמפתחות טכנולוגיות עבור חברות המציעות שירותי ענן. האיגוד שזוכה לסיוע תוכנית "מגנט" של המדען הראשי במשרד התמ"ת, הינו שותף של איגוד הגריד העולמי (OGF ) וחברים בו למעלה מ- 40 גופים. האיגוד מנהל מסגרות של שיתוף ידע וניסיון באמצעות כנסים בינלאומיים, סדנאות, מרכז ידע ועוד. באתר איגוד הגריד הישראלי ניתן למצוא חומר תיאורטי ומחקרי רב, לרבות דוגמאות ליישומי מחשוב ענן ברחבי העולם ובישראל, למי שרוצה להעמיק את הידע שלו בתחום חדש זה.

 

האם ניתן לספק שירותי תקשורת וטלפוניה במחשוב עננים?

התשובה ברורה: בהחלט כן. מי שחושב, שתקשורת וטלפוניה מחייבים "ברזלים" ותוכנות בחצר הארגון, פשוט טועה. ספקי שירותי טלפוניה המבוססת על קוד פתוח בתקשורת – אסטריסק, כבר מספקים שירותים כאלו במודל SaaS . חברות תקשורת חדשות החלו לספק שירותים אלו במודל של מחשוב עננים. במקום לשלם 30 אלף דולרים על מרכזייה ולשלם אחזקה חודשית יקרה ושירותי תמיכה מקרוב או מרחוק לטלפוניה, רוכשים שירותי טלפוניה מלאים מספק השירות ומשלמים לפי פורט או היקף תעבורה, או לפי מודל של Flat Rate . החיסכון הכספי כאן הוא עצום. בנוסף, ספק השירות מספק לארגון שירותי ערך מוסף כמו: אבטחה, שיחות ועידה, שירותי Call Center , שירותי IVR , חיבורים לעקיפת עלויות ה- Roaming בסלולר ועקיפת עלויות החיוג הבינלאומי, ועוד. בכל השלוחות בארגון ניתן להתקין טלפוני IP מבוססי SIP עם יכולות מתקדמות. דוגמה לעלות: ספק ישראלי מציע שירותי Call Center במודל של Hosting במחיר של 19 דולרים לחודש לעמדה, כולל הכל. פרויקטים כאלו קיימים כבר בכל העולם וניצנים ראשונים נראים גם בארצנו.

לסיכום

כפי שהצגנו כאן לא אחת, מומלץ לבחון מה הפתרון המתאים לכל עסק, לאור התחרות המתפתחת בין היצרנים והספקים השונים. תחום מחשוב עננים הוא תחום חדש עם פוטנציאל עצום לחסכון במשאבים ולהתייעלות ארגונית. לא ניתן לבצע את המעבר ללא תכנון מדוקדק וייעוץ צמוד. אנו עומדים לשירותכם לביצוע ייעוץ שכזה.

כותב המאמר: מר מיכאל פנחס

 

לקוחות
דלק
אלקו
טמפו
בנק אוצר החייל
יהודה
פיתוח קיסריה
בריאות כללית
משרד המשפטים
רשות שדות התעופה
החברה לאוטומציה
מכבי
החברה לדרכים בישארל
מנהל המים
שקם אלקטריק
הכנסת
מנהל מקרקעי ישראל
הסוכנות
וולטיר
משרד החינוך
חדש באגניקס
מעוניינים לחסוך בהוצאות התקשורת?! אגינקס תבצע בקרה ובדיקה פרטנית של הוצאות התקשורת שלכם ותספק מנוף לחיסכון ולהתייעלות!  
נמאס לכם לריב עם ספקים בנוגע לחיוביים שגויים?! אגינקס תאתר עבורכם טעויות חיוב בחשבונות ספקים ותבצע משא ומתן מול הספק עד לקבלת הזיכויים רטרואקטיבית!
מתכוננים לעבור למבנה משרדי חדש? אגינקס תלווה אתכם משלב הייעוץ ועד להקמת מערכות התקשורת במבנה החדש 
אגינקס מאחלת לעובדיה וללקוחותיה שנה טובה ומוצלחת!
מחפשים עובדים בהייטק?! אגינקס תבצע את תהליך הגיוס האופטימלי עבורך!
עודכנו משרות חדשות בדף משרות
מחפש משרה בתחום ההייטק?! אל תתפשר! תן למחלקת חטיבת היועצים של אגינקס לחפש את המשרה המושלמת עבורך!
דרושים בהייטק - מאגר למשרות הכי עדכניות ונחשקות בתחום ההייטק! רק באגינקס!
מחלקת בקרת עלויות באגינקס הצליחה לבצע שינוי מהותי בעלויות בקרב הארגונים השונים, בחיסכון של מיליוני שקלים!!
חדש באגינקס!! ניתן לשלוח קורות חיים למשרות באתר!!
יצירת קשר
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם
שם מלא
דוא"ל
טלפון
Made by Beatman Ltd.